Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz
w Regulaminie.
15-01-2017

Album „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990”

Wojciech Nowicki, autor wyboru zdjęć i eseju pisze:  „W tych panach przestrzeni, możnowładcach osadzonych na mieszkaniach czy chałupach jest jakiś rys wielkości, nienaruszalna moc ludzi, którzy mogą wszystko: własne otoczenie kształtują jak im się podoba, choć, to też trudno przeoczyć, im są starsi, tym trudniej im walczyć z mnożącymi się przedmiotami”.

19-11-2016

Wystawa w Galerii Jeu de Paume – Chateau de Tours

Wystawa „Zofia Rydet. Zapis 1978-1990”, będąca podsumowaniem trzyletniego projektu badawczego i popularyzatorskiego dotyczącego archiwum „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet

25-09-2015

Zapis w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wystawa "Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest próbą rekonstrukcji nigdy niezrealizowanej wystawy – z jednej strony bazującej na wskazówkach obecnych w notatkach i prywatnej korespondencji Zofii Rydet, z drugiej uwspółcześniającej jej dzieło za pomocą obecnie dostępnych technologii (zwłaszcza w przypadku nigdy niewywołanych odbitek). Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 500 współczesnych odbitek, 400 slajdów oraz liczne fotografie autorskie odbitki oraz dokumenty z archiwum Fundacji im. Zofii Rydet.

24-06-2015

Coś, co zostanie – 2015

Przed nami unikalna sytuacja – archiwum Zofii Rydet rusza w podróż! COŚ CO ZOSTANIE to lokalne działania fotograficzne w 5 miejscowościach, w których Zofia Rydet realizowała projekt "Zapis socjologiczny”. Wspólnie z mieszkańcami odszukamy osoby ze zdjęć i zbierzemy opowieści sprzed 30 lat. Pokazy fotografii będą okazją do spotkania, a młodzi ludzie dzięki warsztatom fotograficznym stworzą aktualne portrety sąsiadów/krewnych/znajomych, które zostaną opublikowane w otwartej, internetowej galerii.

Polecamy relacje z działań terenowo-badawczo-fotograficznych:
strona projektu

14-11-2014

Fotografie Rydet w Sopocie oraz tureckim SALT Galata!

Od dzisiaj możecie zobaczyć aż 45 fotografii Zofii Rydet z cyklu „Zapis socjologiczny” na wystawie „Rainbow in the Dark” (kurator: Sebastian Cichocki) w tureckim SALT Galata.

Do 14 grudnia fotografie Zofii Rydet możecie zobaczyć także w Sopocie, gdzie trwa prezentująca dokonania wybitnych polskich artystów fotografów działających w drugiej połowie wieku XX wystawa "Głębia ostrości" (kurator: Adam Mazur). Polecamy!

28-10-2014

Coś, co zostanie – 2014

Interesujesz się fotografią i/lub lokalną historią?
Lubisz poznawać nowe osoby i ich historie?
Wiesz, że 30 lat temu fotografka Zofia Rydet odwiedziła Chochołów?

Terminy warsztatów:
1) 8–9 listopada 2014 r., Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich;
2) 5–7 grudnia 2014 r., Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich.

Poznaj szczegóły.

15-10-2014

Kolejny wybór autorski – David Campany!

W ramach 2. fazy zainicjowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych naukowego opracowania i upowszechnienia „Zapisu socjologicznego” – projektu, który realizujemy we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet (bezpośrednio opiekującej się archiwum artystki), Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – na portalu publikujemy specjalnie dla nas stworzone przez zaproszonych autorów Wybory fotografii z „Zapisu…”. Teraz kolejny – oto „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet wg * Davida Campany’ego!

15-09-2014

Nowość – Wybory autorskie! Filip Springer

Trwa druga faza zainicjowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych naukowego opracowania i upowszechnienia „Zapisu socjologicznego”, który realizujemy we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet (bezpośrednio opiekującej się archiwum artystki), Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

17-11-2013

Coś, co zostanie

Coś, co zostanie to cytat z wypowiedzi Zofii Rydet i tytuł dla cyklu dwóch warsztatowych weekendów, które inicjują otwarcie i zapraszają do pracy nad tworzeniem dalszego, współczesnego Zapisu.

Uczestnicy, dzięki wspólnemu przygotowaniu w kameralnej grupie, a następnie samodzielnej pracy, stworzą serię fotografii, które zostaną umieszone w internetowej galerii na stronie internetowej Fundacji im. Zofii Rydet. Będą one zachęcały do rozwijania i uzupełniania bazy zdjęć, czym zapoczątkują działanie otwartej galerii prac inspirowanych dokonaniami Zofii Rydet.