Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz
w Regulaminie.

Zofia Rydet, roboczy konspekt wystawy „Zapis socjologiczny 1978–1983”. Maszynopis niedatowany, ok. 1983 r., Fundacja im. Zofii Rydet

Głównym elementem będą zdjęcia wnętrz mieszkalnych z ich właścicielem. Jest ich bardzo dużo (...) aby to nie było nużące, będą musiały być pokazywane w różnych formatach: od 1m do 9 x 13 cm i w różnych układach, np. chata z zewnątrz (40 x 50 cm) i wnętrze z człowiekiem, cztery fotografie – wnętrza z danego regionu (24 x 30 cm), ale podobne np.: pary, kobiety, dzieci, chorzy, lub podobieństwem urządzenia mieszkania, np. stare wnętrza z piecami czy też charakterystycznymi obrazami i makatkami. Albo plansza pokazująca jedną chatę czy też dom oraz zdjęcia przedstawiające właściciela i elementy wyposażenia. Wtedy przez porównanie widzi się wyraźnie różnice rejonów.

Oprócz tego będą różne cykle spójne tematem:

Cykl – dokumentacja różnego rodzaju chat, domów, zawsze fotografowanych z jednego punktu.

Cykle martwych natur – przedmiotów, którymi człowiek się otacza, nieraz niemal surrealistyczne. Np. cykl telewizorów w sposób bardzo wymyślny dekorowanych, cykl makatek z różnymi napisami itd.

Cykl „Mit fotografii” pokazujący rolę fotografii w „dekoracji” mieszkania i w upamiętnieniu najważniejszych wydarzeń rodziny.

Cykl okien wiejskich od wewnątrz z bardzo dekoracyjnymi kwiatami w doniczkach lub garnkach. Z charakterystycznym stołem między oknami, który jest głównym elementem pomieszczenia.

Cykl „Obecność” – pokazujący kult Ojca Świętego w przebogatej oprawie.

Cykl „Kobiet na progach” swoich domów, dzięki różnym elementom zabudowy i dekoracji pokazujący ten sam właściwie temat w różnych aspektach.

Portrety ludzi robione jednakową techniką, we wnętrzu, trochę jakby rembrandtowskie, w ramach fotograficznych nadających fotografiom znamiona obrazu malarskiego.

Być może będzie jeszcze cykl furmanek z końmi, bardzo różniących się w różnych rejonach Polski. Najpiękniejsze to furmanki na Podhalu jadące na odpusty, całe dekorowane kwiatami, bardzo duże, na których mieszczą się całe rodziny ubrane świątecznie, lub też furmanki zwożące siano, na górze siedzi cała rodzina, a za furmanką biegną psy.

Dla pewnego rozbicia tematu, a równocześnie umiejscowienia go, będą metrowe zdjęcia krajobrazu, rodzaj panoram wsi i małych miasteczek.

Jako przerywniki znajdą się zdjęcia pokazujące wjazd do wsi z tablicami oryginalnych nazw.

Niektóre miejscowości, jak np. Chochołów, będą pokazane całościowo: widoki, uliczki, chaty, wnętrza, ludzie i rodzaj reportażu z różnych uroczystości, np. chrzciny, wesela, pogrzeby, procesje itd.

„Zapis" pokaże nie tylko ludzi wsi, choć to jest zasadnicze, ale też wnętrza i ludzi z miast, zwłaszcza ciekawe wnętrza różnych twórców i artystów, ale też pokoje młodych studenckich małżeństw i standardowe wnętrza bez specjalnej osobowości, z meblościankami itd.

Zasadą już przy samej ekspozycji będzie układ rejonami: Podhale, Rzeszowskie, Lubelskie, Śląsk itd.