Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz
w Regulaminie.

Nowość – Wybory autorskie! Filip Springer

15-09-2014
Fundacja Sztuk Wizualnych

Trwa druga faza zainicjowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych naukowego opracowania i upowszechnienia „Zapisu socjologicznego”, który realizujemy we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet (bezpośrednio opiekującej się archiwum artystki), Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Od grudnia 2013 roku pierwsze efekty naszych działań – ponad 5000 fotografii oraz materiały źródłowe, w tym nieznane czy nieupowszechniane wcześniej prywatne dokumenty Zofii Rydet – dostępne są w internetowym archiwum projektu – www.zofiarydet.com. Już w grudniu 2014 roku bazę zdjęć wzbogaci blisko 6000 kolejnych fotografii! Nowością dostępną na portalu są również wprowadzone w tym roku autorskie opracowania „Zapisu socjologicznego” – już teraz zapraszamy Was do zapoznania się z wyborem zrealizowanym przez przez * Filipa Springera. (zlinkowane z galerią Wyboru Filipa) Odwiedzajcie nas często, wkrótce opublikujemy następne!

Kolejnymi etapami realizacji projektu będą wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (planowana na wrzesień 2015 roku), wraz z którą odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości artystki, oraz publikacja albumu fotograficznego wydanego przez Muzeum w Gliwicach (planowana na połowę 2016 roku).

Nasz projekt digitalizacji „Zapisu socjologicznego” realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* Filip Springer – dziennikarz, fotograf. Ekspert ds. szeroko pojętej architektury, kolekcjoner wizualnych absurdów, z wielką uwagą obserwuje poslki krajobraz. Opublikował liczne reportaże oraz książki: Miedzianka. Historia znikania; Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u; Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach oraz Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni. Współpracuje z Tygodnikiem POLITYKA oraz Tygodnikiem Powszechnym, był nominowany do licznych nagród, m.in. najważniejszych polskich nagród literackich.